Świetlica

Spotkanie z policjantami w ramach innowacji pedagogicznej „Zaczarowany świat zawodów”

30 listopada odbyły się kolejne zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej „Zaczarowany świat zawodów”. Tym razem realizowaliśmy temat: Pani z lizakiem i radarem, dbająca o przepisową jazdę – spotkanie z policjantem drogówki. Przedstawicielka Komendy Miejskiej Policji w Żorach zapoznała nas ze swoimi obowiązkami, jako policjantki, która pracuje w Wydziale Ruchu Drogowego. Na samym początku spotkania Świetliczaki mogły obserwować rutynową kontrolę pojazdu. Prezentacja odbyła się w bezpiecznych warunkach na terenie placu zabaw. Następnie uczniowie zostali zapoznani z wyposażeniem radiowozu. Wszyscy byli bardzo zdziwieni, co radiowóz policjanta pracującego w drogówce ma w bagażniku, min.: dokładniejszy alkomat drukujący stan trzeźwości, znaki drogowe, światła ostrzegawcze na akumulatory, aparat fotograficzny, by zrobić zdjęcia miejsca wypadku. Chętni uczniowie mogli „dmuchąć” w alkomat pierwszego kontaktu. Na koniec spotkania policjanci wrócili z nami do świetlicy i przypomnieli nam o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Każdy uczestnik zajęć otrzymał odblaskową opaskę, aby był widoczny na ulicy. Serdecznie dziękujemy za bardzo ciekawe zajęcia.


Świetlicowe andrzejki

29 listopada świętowaliśmy w Bajkolandii Andrzejki. Przygotowaliśmy materiały do wróżenia, a dwie nasze koleżanki ze starszych klas były odpowiedzialne za wróżenie. Świetliczaki wróżyły sobie z: kart, kubeczków, szpilek, kolorów oraz serca z imionami przyszłych dziewczyn, żon lub chłopaków, mężów. Wszyscy świetnie się bawili. Najwięcej emocji wywołał oczywiście wyścig butów. Przy zabawie było bardzo dużo emocji, śmiechu, a nawet krzyku. Każdy pilnował swojego buta, by go we właściwym momencie przełożyć. Za drzwi świetlicy pierwszy wyszedł but Piotrka z kl. IIa. Po wróżbach nadal było bardzo emocjonująca, ponieważ bawiliśmy się w krzesełka. Finałem naszych świetlicowych Andrzejek był chrupkowy poczęstunek. Świetliczaki świetnie się bawiły, więc Andrzejki w Bajkolandii na pewno odbędą się za rok


Świetliczaki dla Michałka z Marzycielskiej Poczty

W pewien listopadowy dzień p. Natalia przekazała Świetliczakom informację, że dostała z Marzycielskiej Poczty maila z prośbą o przesłanie prac dla Michałka. Nie zastanawialiśmy się długo i zaczęliśmy działać. Wyciągnęliśmy wszystkie wykonane na świetlicy prace plastyczne, wybraliśmy te naszym zdaniem najładniejsze i stworzyliśmy dla Michałka album. Pani Natalia w tym samym tygodniu wysłała go do chłopca. Mamy nadzieję, że nasz upominek sprawił Ci radość Michale.


Plakat dla OREW-u

W tygodniu 12.11-15.11.2019r. rozmawialiśmy w Bajkolandii na temat tolerancji, szacunku do drugiego człowieka, osobach niepełnosprawnych. Wykonywaliśmy szereg prac plastycznych, z których powstał piękny plakat i stał się prezentem dla wychowanków i pracowników Ośrodka Rehablitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Żorach. Pani Natalia 21 listopada spotkała się z dyrektorem ośrodka i na jego ręce przekazała pracę, która wywołała uśmiech na jego twarzy. Mamy nadzieję, że innym ludziom również się spodoba.


Szybki konkurs świetlicowy: kto zna najwięcej cech dobrego kolegi/dobrej koleżanki?

21 listopada w Dniu Życzliwości został zorganizowany w świetlicy szybki konkurs pod hasłem: kto zna najwięcej cech dobrego kolegi/dobrej koleżanki? Zadaniem chętnych Świetliczaków było stworzenie mapy myśli. Wychowawczyni pomagała uczniom klas I, ale tylko w zapisywaniu ich pomysłów na kartce. Po upływie czasu wspólnie na dywanie odczytaliśmy cechy dobrego kolegi i głośno liczyliśmy komu udało się wypisać najwięcej. Oto wyniki świetlicowych zmagań:

 • I miejsce – Julia Gdak (kl. VI b)

 • I miejsce – Zofia Landzińska (kl. II a)

Zwyciężczyniom serdecznie gratuluję, a każdemu uczestnikowi dziękuję za zaangażowanie!


11 listopada

Święto Niepodległości to dla nas Polaków bardzo ważny dzień, ponieważ przypomina nam, że po 123 latach, 11 listopada, Polska odzyskała wolność. Oczywiście na świetlicy nie mogło zabraknąć tygodnia poświęconego tej tematyce. Oglądaliśmy prezentacje, słuchaliśmy piosenek patriotycznych, wyszukiwaliśmy informacji na temat tego dnia w sieci, odbyła się pogadanka ze szkolnym historykiem oraz wykonywaliśmy wiele prac plastycznych, m.in. flagę, godło, patriotyczne kotyliony, zakładki. Z niektórymi efektami wysiłków dzieci możecie zapoznać się na poniższych zdjęciach.


Spotkanie z bibliotekarką w ramach realizacji innowacji pedagogicznej “Zaczarowany świat zawodów”

W trakcie zajęć świetlicowych p. Natalia Kościelniak realizuje innowację pedagogiczną „Zaczarowany świat zawodów”. Celem innowacji jest: przybliżenie dzieciom wiadomości na temat wybranych zawodów, zapoznanie ze stanowiskami pracy, uświadomienie znaczenia pracy w życiu człowieka, wyrabianie w dzieciach etosu pracy, tworzenie pozytywnego wizerunku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Żorach w środowisku lokalnym. Zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej są planowane w trakcie zajęć świetlicowych w czwartki w przedziale godzinowym 8.000- 10.30. W roku szkolnym 2019/2020 w ramach innowacji odbędzie się 5 zajęć.

31 października uczniowie klas I a, II a, III a zrealizowali pierwszy z zaplanowanych tematów:Lubię czytać książki różne – spotkanie z bibliotekarką. Na zajęcia udaliśmy się do Filii nr 2 Biblioteki Miejskiej w Żorach. Pracująca tam Pani opowiedziała nam o swojej pracy. Dowiedzieliśmy się, że jeśli książka jest przysyłana do biblioteki to musi zostać wpisana w księgę inwentarzową, zostaje jej nadany kod kreskowy, który jest skanowany, gdy czytelnik chce ją wypożyczyć. Książki również na grzbietach mają przyklejone symbole, z których możemy się dowiedzieć, jaki to gatunek literacki. Cały księgozbiór jest ułożony alfabetycznie – wg nazwisk autorów. Komputer przysługuje osobom zapisanym do biblioteki – potrzebna jest karta, a sprzęt dostępny przez określony czas. Jeśli ktoś nie przestrzega czasu wypożyczenia książki jest zobowiązany do zapłacenia finansowej kary. Bardzo dziękujemy za ciekawe zajęcia przeprowadzone w miłej atmosferze.


Pasowanie na Wesołego Świetliczaka Bajkolandii

23 października 2019 roku odbyło się na świetlicy pasowanie uczniów klas pierwszych na Wesołego Świetliczaka Bajkolandii. Na początku dwójka chętnych uczniów z klas starszych przeczytała przygotowane, powitalne wierszyki. Następnie wspólnie z wychowawczynią przypomnieliśmy sobie obowiązujące na świetlicy zasady. Kolejnym elementem naszej uroczystości była zabawa w prawdę i fałsz dla uczniów klas pierwszych – zabawa dotyczyła sformułowań zawartych w świetlicowym kontrakcie. Odpowiedzi udzielali najmłodsi, a starsi uczniowie uważnie słuchali i w razie potrzeby korygowali pojawiające się błędy. Był oczywiście cytrynowy uśmiech, ale dla chętnych dzieci z klas pierwszych. Ostatecznie wychowawczynie Bajkolandii pasowały pierwszaków dużym ołówkiem i na pamiątkę wręczały przygotowane dyplomy. Był “chrupkowy poczęstunek”, a na koniec wspólna, integracyjna zabawa na dywanie w „Onse, madonse, flore”.


Zdrowe sałatki

Jesień, mimo, że jest piękna i kolorowa, jest również kapryśna pod względem pogody… Zmienne warunki atmosferyczne często negatywnie wpływają na nasze samopoczucie, stan zdrowia. A co nas może ochronić? Między innymi naturalne witaminy z owoców. Właśnie dlatego na jednych z zajęć świetlicowych chętne dzieci mogły przygotować zdrowe przekąski w postaci owocowych szaszłyków, koreczków i sałatek. Oczywiście działania były poprzedzone przypomnieniem o przestrzeganiu zasad BHP w trakcie pracy. Po umyciu rąk i owoców wszyscy ochoczo zakasali rękawy i zabrali się do pracy. Powstały piękne witaminowe przekąski, które bardzo szybko zostały zjedzone przez ich wykonawców. Pamiętajcie – jedzcie warzywa i owoce, ponieważ w nich jest bardzo dużo witamin, których nasz organizm potrzebuje!


Święto naszych “małych Panów” w Bajkolandii

30 września świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Były życzenia i tradycyjne „Sto lat”. Postanowiliśmy również ten dzień uczcić aktywnie. Wyszliśmy na teren placu zabaw i bawiliśmy się chustą animacyjną. Pomimo, że pod koniec zajęć pogoda spłatała nam figla i zaczęło padać, każdy z obecnych z uśmiechem na twarzy wracał do pomieszczenia Bajkolandii. Chłopcy jeszcze raz wszystkiego co najlepsze, samych szkolnych sukcesów, dobrego humoru każdego dnia!


Jesienne bukiety

Pani Jesień zawsze nam przynosi wiele darów. Każdego roku Świetliczaki chodzą na spacery, aby pozbierać liście, żołędzie i kasztany, z których wykonujemy różne prace plastyczne, dekorujemy pomieszczenie Bajkolandii. Po jednym z wyjść nazbieraliśmy dużo różnych, kolorowych liści. Postanowiliśmy z nich stworzyć jesienne bukiety zawijając je w różyczki, tworząc ciekawe kompozycje. Praca całkowicie pochłonęła uczestników zajęć. Powstały śliczne bukieciki, które uczniowie zabrali do swoich domów. Mam nadzieję, że efekty wysiłków uczniów wywołał uśmiech na twarzach domowników.


Świetliczaki w przedszkolu z okazji Dnia Przedszkolaka

Od kilku lat Bajkolandia współpracuje z Przedszkolem nr 12 w naszym Zespole. 20 września jest Dzień Przedszkolaka. Świetliczaki nie mogły zapomnieć o młodszych kolegach i koleżankach. 26 września, z powodu wyjazdu przedszkolnych grup na wycieczkę w terminie wcześniejszym, odwiedziliśmy grupy: B, C, D i E, złożyliśmy życzenia, a jako niespodziankę nasze dwie koleżanki czytały w każdej grupie bajkę i wybrane wiersze. Jeszcze raz Kochane Przedszkolaki wszystkiego najlepszego i uśmiechu od ucha do ucha każdego dnia na twarzy.


Własne gry planszowe

W trakcie zajęć świetlicowych bardzo dużo zadań wykonujemy w parach lub zespołach. Dzięki takim działaniom uczymy się współpracy z innymi, podziału obowiązków, mamy możliwość lepszego poznania kolegi/koleżanki. Po rozmowie na temat zasad pracy w grupie uczniowie zostali podzieleni na zespoły i ich zadaniem było na formacie A3 opracowanie własnej gry planszowej. Początkowo dzieci były sceptycznie nastawione do pracy, ale po rozmowie z wychowawcą okazało się, że każdy zespół miał tak dużo pomysłów, iż trudno się było zdecydować na ten najlepszy. Po 40 minutach pracy powstały fantastyczne gry, które zajęły nam kolejną godzinę w trakcie pobytu w Bajkolandii, ponieważ musieliśmy przetestować, czy aby na pewno wszystko jest dobrze opracowane. Większość uczniów, po rozmowach w zespołach, zabrało efekty pracy do domu, by zagrać z rodzicami i rodzeństwem.


Świetlicowe zasady

Na świetlicy, by nam wszystkim było miło i przyjemnie, obowiązuje regulamin, z którym uczniowie są zapoznawani początkiem roku szkolnego oraz jest przypominany wielokrotnie w czasie jego trwania. Prócz tego dzieci wymyślają zasady, które są umieszczane na brystolu na drzwiach Bajkolandii. Od kilku lat hasłem przewodnim kontraktu jest „Świetlica jak dom”. Do każdej litery dzieci w zespołach wymyślały zasady. Następnie wspólnie je analizowaliśmy i poprzez głosowanie wybieraliśmy te, które zostały umieszczone na plakacie podpisanym przez wszystkich członków Bajkolandii. W tym roku mamy następujący kontrakt:

Śmieci wyrzucamy do kosza.

Witamy się z Paniami.

Idziemy na świetlicę po lekcjach

Ekonomicznie dysponujemy kartkami

Tornistry zostawiamy pod ścianą

Lubimy koleżanki i kolegów

Interesujemy się zdrowiem innych

Cieszymy się z sukcesów innych

Aktywnie uczestniczymy w zajęciach świetlicowych

Jesteśmy grzeczni

Akceptujemy się

Kredki odkładamy do pudełka

Dzielimy się zabawkami i dbamy o gry

Opiekujemy się młodszymi

Mówimy Pani jak chcemy gdzieś wyjść

Gdy będziemy przestrzegać wymienionych zasad w naszej świetlicy będzie SUPER!


Bajkolandii wita!

Wakacje szybko minęły i czas wrócić do szkoły. Jak szkoła to oczywiście również nasza świetlica Bajkolandia zaczyna swoją pracę i serdecznie wita wszystkich uczniów, którzy są już w naszym gronie od pewnego czasu, jak i wszystkich nowych uczestników zajęć świetlicowych. Kochani, w tym nowym roku szkolnym, życzymy samych sukcesów edukacyjnych oraz doskonałej zabawy w czasie pobytu w Bajkolandii!
Bezpiecznych wakacji!!!

Kochani życzę Wam super wakacji!

Samych pogodnych dni wypełnionych pozytywnymi wrażeniami!

Wielu nowych, sympatycznych przyjaciół!

Odpoczynku od szkolnej rzeczywistości!

Leniuchowania i aktywnego spędzania czasu wolnego!

Dużo czasu spędzonego z rodzicami i rodzeństwem!

Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa, od których nie ma wakacji:)

Do zobaczenia we wrześniu!

p. Natalia Płonka


Gospodarz Bajkolandii 2019

Zgodnie z tradycją ubiegłych lat w roku szkolnym 2018/2019 odbył się całoroczny konkurs świetlicowy na „Gospodarza Bajkolandii„. Zabawa polegała na zbieraniu krop za właściwe zachowanie, pomoc innym, dbanie o ład i porządek w świetlicy, nie wdawanie się w spory i konflikty z innymi, okazywanie empatii i zrozumienia innym, prezentowanie kulturalnego zachowania na każdym kroku. Konkurs został rozstrzygnięty 14 czerwca 2019 roku. Oto wyniki:

I miejsce i tytuł Gospodarza Bajkolandii 2019 – Karolina Szweda z kl. IIa,

II miejsce – Kinga Lajdamik z kl. Ib,

III miejsce – Martyna Małecka z kl. Ib.

Serdecznie gratuluję!!!


Podsumowanie innowacji pedagogicznej „Jesteśmy bezpieczni”

W okresie od IX.2018 do VI.2019 p. Natalia Płonka w czasie zajęć świetlicowych realizowała założenia innowacji pedagogicznej „Jesteśmy bezpieczni”. Był to cykl 10 spotkań z zaproszonymi ekspertami (1 spotkanie w miesiącu). Cele tych działań edukacyjnych były następujące:

 • Wdrażanie do dbania o własne bezpieczeństwo oraz jak unikać sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu.

 • Nauka podstaw udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

 • Wykształcenie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie i bezpieczeństwo innych.

 • Kształtowanie postawy wyrażającej się w gotowości niesienia pomocy innym.

 • Poznanie zasad udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia.

 • Nabycie umiejętności niezbędnych przy udzielaniu pierwszej pomocy.

 • Nabycie umiejętności wzywania służb ratunkowych oraz prawidłowego przeprowadzania rozmowy z dyspozytorem.

 • Wyrabianie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrażających życiu.

 • Kształtowanie umiejętności właściwego reagowania wobec osób poszkodowanych.

 • Prezentacja zagrożeń wynikających z niebezpieczeństw związanych z czterema żywiołami oraz anomaliami pogodowymi.

 • Wdrażanie do bezpiecznej organizacji zabaw w domu i poza nim.

 • Utrwalanie numerów telefonów alarmowych.

 • Zapoznanie uczniów z wyposażeniem apteczki pierwszej pomocy.

 • Przekazanie podstawowej wiedzy dotyczącej pierwszej pomocy przedmedycznej.

 • Zapoznanie z ułożeniem poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej.

 • Prezentacja i przećwiczenie resuscytacji.

Po realizacji zaplanowanych działań innowację poddano ewaluacji w postaci przeprowadzenia ankiet wśród uczniów i ich rodziców. Uczniowie w działaniach uczestniczyli chętnie, zajęcia dla większości były ciekawe, a atmosfera na nich panująca sprzyjała pracy. 100% dzieci stwierdziło, że zdobyta wiedza i umiejętności przydadzą się im w życiu. Dla uczniów najbardziej interesujące były spotkania z: pielęgniarką szkolną, strażakiem, fizjoterapeutą, policyjnym ratownikiem medycznym, ratownikami medycznymi pogotowania. W opinii rodziców dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach z innowacji, a większość dzieliła się wrażeniami po spotkaniach. 100% rodziców uważa, że spotkania przyczyniły się do większego respektowania norm i zasad BHP w codziennym życiu oraz wzbogaciły wiedzę dzieci nt. bezpieczeństwa. Wszyscy badani opiekunowie chcieliby, aby ich dzieci w przyszłości uczestniczyły w podobnych inicjatywach edukacyjnych.

Innowacja pedagogiczna „Jesteśmy bezpieczni” zakończyła się sukcesem.


Resuscytacja krążeniowo – oddechowa, czyli ostatnie zajęcia w ramach innowacji „Jesteśmy bezpieczni”

7 czerwca 2019 odbyły się ostatnie zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej „Jesteśmy bezpieczni”. Tym razem naszymi gośćmi byli ratownicy medyczni karetki pogotowania. W zajęciach tych razem uczestniczyli wszyscy obecni uczniowie szkoły. Pani Marta przypomniała zebranym o podstawowych zasadach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej – „martwy ratownik, to żaden ratownik”. Następnie odbyła się prezentacja prawidłowo wykonanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej, po której każdy chętny uczeń mógł samodzielnie przećwiczyć czynności na fantomie pod czujnym okiem ratowników medycznych udzielających cennych wskazówek. Zajęcia bardzo podobały się zebranym – dziękujemy zaproszonym gościom.


Żory – moja mała Ojczyzna

Jeden z tygodni czerwca został poświęcony poszerzeniu wiedzy na temat naszego miasta. Dzieci miały możliwość oglądania albumów, wskazywania ulubionych miejsc w naszym mieście, szukania ciekawostek w sieci, gry w grę planszową „Misja Żory” oraz zabawy w zgaduj-zgadulę „czy znasz to miejsce?” – odgadywanie nazw budynków i pomników prezentowanych na kartach. Nie obyło się bez prac plastycznych, których namiastkę możecie zobaczyć na poniższych ilustracjach.


Mistrz dobble

30 maja chętni uczniowie z klasy Ia wzięli udział w świetlicowych rozgrywkach pod hasłem „Mistrz Dobble”. Zabawa polegała na grze każdego zawodnika z każdym, a p. Natalia zapisywała wyniki. Po emocjonujących rozgrywkach wyłoniliśmy zwyciężczynię oraz odbyła się jeszcze jedna gra pomiędzy Szymonem, a Filipem o II miejsce. Taka forma gry bardzo spodobała się dzieciom. Oto wyniki dzisiejszego mini – turnieju dobble:

 • I miejsce – tytuł Mistrza Dobble – Emila Dyrna;

 • II miejsce – Szymon Klimek;

 • III miejsce – Filip Cwajkowski.

Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom zmagań!


Marzycielska Poczta – Świetliczaki dla Julki

Z okazji, nadchodzącego wielkimi krokami, 1 czerwca postanowiliśmy wywołać uśmiech na jeszcze jednej buzi. Na świetlicy wykonujemy bardzo dużo prac plastycznych. Wybraliśmy te, które obecnym na zajęciach Świetliczakom, spodobały się najbardziej. W ten oto sposób powstał album dla Julki z Trzebnicy. 30 maja upominek został wysłany za pośrednictwem Poczty Polskiej. Mamy nadzieję, że dotrze do adresatki na Dzień Dziecka.


Z okazji Dnia Dziecka przesyłamy życzenia do Horyzontu i OREW-u

Przy święcie wszystkich dzieci Świetliczaki nie mogły zapomnieć o wychowankach z zaprzyjaźnionych placówek. Wykonali kartki z życzeniami dla Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Żorach oraz żorskiej świetlicy środowiskowej Horyzont. Dnia 30 maja p. Natalia rozmawiała z dyrektorami obu placówek i przekazała efekt pracy uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 5. Kochani – przekazuję – macie najserdeczniejsze życzenia wszystkiego co najlepsze z okazji Waszego święta!


Bajkolandia z uśmiechem w przedszkolu

30 maja obecne na świetlicy dzieci odwiedziły wszystkie grupy przedszkolne naszego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 5. Tym razem celem naszej wizyty było złożenie życzeń z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Dzień wcześniej wykonaliśmy wspólnie kartki z życzeniami dla wszystkich grup, a uczniowie klasy Ia czytali przygotowane życzenia. Nasza wizyta wywołała uśmiech na twarzach młodszych kolegów i koleżanek.


Świetlicowa przygoda z chemią

29 maja Świetliczaki odwiedziły naszą szkolną pracownię chemiczną. Pan Paweł Gamża przygotował dla nas ciekawe zajęcia dotyczące metali. Najpierw pojawiło się trochę teorii oraz prezentacja tablicy pierwiastków. Następnie zobaczyliśmy rtęć w pojemniczku. Magiczne na zajęciach było barwienie przejrzystego płynu na niebiesko, czerwono i odbarwianie ich. Oczywiście p. Paweł nie rozczarował – pojawiło się spalanie metali, i wybuch. Dziękujemy za fantastyczne zajęcia!


Spotkanie w ramach realizacji innowacji pedagogicznej Jesteśmy bezpieczni – spotkanie z fizjoterapeutą

24 maja dzieci zapisane na świetlicę szkolną oraz uczniowie klasy Ia uczestniczyli w kolejnym spotkaniu w ramach realizacji innowacji pedagogicznej Jesteśmy bezpieczni. Tym razem naszym gościem był fizjoterapeuta – p. Tomasz Buczek, który opowiedział nam o swoim zawodzie, obowiązkach, ale przede wszystkim przypomniał o zasadach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i przećwiczył z uczniami ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Kolejny raz dzieci udowodniły, że nawet osoba w wieku 7 lat jest w stanie ułożyć w tej pozycji dorosłego, poszkodowanego człowieka. Bardzo dziękujemy za ciekawe zajęcia, które wywołały wśród uczniów wielkie poruczenie i wiele pytań.


Zawody sportowe z okazji Dnia Matki

24 maja, z okazji Dnia Matki, p. Natalia Płonka wraz z p. Joanną Wojewodzic, zorganizowały zawody sportowe dla Mam wraz z dziećmi. Były m.in. zabawy z chustą animacyjną oraz konkurencje sportowe: przeciąganie na kocach, zabawa w powozy, przenoszenie piłki w parach umieszczonej pomiędzy: plecami, kolanami, brzuchami. Spotkanie wywołało wiele uśmiechu na twarzach uczestników, a momentami nawet pojawiły się łzy rozbawienia.


Bajkolandia w świecie magnetyzmu

20 maja zajęcia świetlicowe poprowadziła p. Alicja Maryńczak – nauczycielka fizyki. Pani Ala przygotowała dla dzieci zajęcia z fizyki dotyczące magnetyzmu. Na tym spotkaniu Świetliczaki poznały „pływające” magnesy, mogły polem magnetycznym prowadzić spinacza na sznurku, poznały zasady funkcjonowania kompasu, przekonały się, że siły oddziaływania magnetycznego można zobaczyć np. na białej kartce zwykłego papieru. Zajęcia spotkały się z bardzo dużym entuzjazmem ze strony uczniów, którzy byli bardzo zafascynowani każdym doświadczeniem i chętnie sami je przeprowadzali. Bardzo dziękujemy p. Alicji za świetne zajęcia!


Przedszkolaki poznają Bajkolandię

Tradycją poprzednich lat, przedszkolaki z dwóch najstarszych grup odwiedzili starszych kolegów i koleżanki z klas Ia i Ib w czasie zajęć świetlicowych. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z grupy D i E z formami spędzania czasu na świetlicy, obowiązkami świetliczków, dostępnymi zabawkami oraz grami edukacyjnymi, obowiązującymi normami i zasadami. Przyszli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 5 w Żorach zapraszamy do Bajkolandii w roku szkolnym 2019/2020.


Tydzień kolorów w Bajkolandii

Jeden z tygodni maja został w świetlicy poświęcony tematyce praw dziecka utożsamionej z różnymi kolorami. Od poniedziałku do piątku Świetliczaki ubierały się, w miarę możliwości, w ubrania w następujących brawach przypisanych do określonego prawa:

 • dzień zielony – prawo do życia w czystym środowisku;

 • dzień żółty – mam prawo do wyrażania swoich emocji;

 • dzień biały – prawo do opieki medycznej;

 • dzień czerwony – prawo do przyjaźni i miłości;

 • dzień kolorowy – mam prawo do marzeń.

Nie obyło się bez czytania różnych utworów oraz wykonania prac plastycznych. Zdrowe, papierowe sałatki warzywno – grzybowe możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach.


Świetlicowy konkurs – ilustracja z elementami 3D do wybranej bajki

Po majówce na świetlicy został zorganizowany konkurs plastyczny, w którym uczestniczyli uczniowie klasy II. Zadanie polegało na wykonaniu ilustracji do wybranej bajki z elementami 3D, indywidualnie lub w zespołach 2-3osobowych.. Prace zostały ocenione poprzez głosowanie Świetliczaków (nie można było głosować na swoją pracę). Uczniowie przekonali się, że wybór prac w konkursach wcale nie jest łatwym zadaniem, bo wielu nie potrafiło się zdecydować, na którą ilustrację zagłosować. Oto wyniki konkursu:

I miejsce – Karolina Szweda i Zofia Wojcieszuk

II miejsce – Maksymilian Oleś

III miejsce – Julia Żur i Wiktoria Bartecka, Amelia Brych i Agata Muras.

Gratuluję!!!


Zadławienia, poparzenia – co robić? Kolejne zajęcia w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Jesteśmy bezpieczni” za nami

29 kwietnia odbyły się kolejne zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej „Jesteśmy bezpieczni”. Pani Danuta – szkolna pielęgniarka przekazała Świetliczakom informacje dotyczące odpowiedniej reakcji, gdy są świadkami poparzenia lub zadławienia. Uczniowie w skupieniu wysłuchali przekazywanych treści oraz chętnie uczestniczyli w rozmowie z p. Danutą.


Zawody

Kolejnym tematem poruszanym przez Świetliczaków był wybór zawodu w przyszłości. Rozmawialiśmy o współczesnych zawodach, tych, które już wymarły, albo są bardzo rzadko spotykane. Świetliczaki wykonały plakat dotyczących zawodów wykonywanych przez rodziców dzieci oraz został zorganizowany quiz na temat znajomości nazw zawodów dla uczniów klas Ia i IVb. Zabawa polegała na pracy zespołowej lub indywidualnej. Każdy uczestnik miał wymyślić swoją nazwę. Następnie p. Natalia zadawała zagadki. Jeżeli dana osoba/grupa nie znała odpowiedzi na pytanie wówczas mógł je przejąć uczestnik. Oto wyniki:

I miejsce – Barbara Barabasz – „Rabarbar”

II miejsce – Zofia Landzińska, Robert Fojcik – „Zor”

III miejsce – Oskar Owczarz, Piotr Osyra – „Star wars”

Serdecznie gratuluję uczestnikom zmagań!


Ogródek na świetlicowym parapecie

Wiosną budzi się do życia przyroda, zaczynają się prace w ogródkach. W tym roku postanowiliśmy również wprowadzić do świetlicy trochę „żywej” natury. Dzieci z klasy II zasiały z p. Mariolą rzeżuchę, zaś uczniowie klasy Ib posadzili z p. Natalią kilka kwiatów. Teraz pozostaje nam dbać o nasze roślinki.


Czytamy przedszkolakom

4 kwietnia przedstawiciele Bajkolandii odwiedzili przedszkolaków. Celem naszej wizyty było rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Przedszkolaki w skupieniu wysłuchały tekstów, z zainteresowaniem oglądały prezentowane ilustracje do utworów oraz chętnie odpowiadały na pytania p. Natalii zadawane do przeczytanych treści.


Wiosenne dzieła Świetliczaków

W tygodniu poświęconemu wiośnie czytaliśmy różne wiersze związane z tą porą roku oraz oczywiście wykonywaliśmy prace plastyczne. 


Wiosna – ach to Ty!

Na świetlicy wiosna zagościła na dobre! Mimo, że pogoda za oknem nas nie rozpieszcza wygląd świetlicowego pomieszczenia cały czas przypominam nam o odejściu zimy, którą już oficjalnie pożegnaliśmy.


Z wizytą w Bibliotece Miejskiej

28 marca uczniowie klasy Ia byli z wizytą w Bibliotece Miejskiej – Filii nr 2, która mieści się w budynku naszej szkoły. Celem naszego wyjścia było przybliżenie zawodu bibliotekarza – Pani Jola opowiedziała nam o swojej pracy i obowiązkach z nią związanych. Dzieci dowiedziały się również jaka jest droga książki do czytelnika. Zobaczyły, w jaki sposób wypożycza się książki oraz jakie są zasady korzystania z bibliotecznych komputerów. Każdy mógł również przejrzeć pozycje z działu dziecięcego. Chłopcy zaś dokonali przeglądu albumów piłkarskich. Mam nadzieję, że przekonacie się do pomysłu, że książka to ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu.


Pożegnanie zimy

21 marca świętujemy pierwszy dzień wiosny. Oczywiście nie mogliśmy o tym zapomnieć na świetlicy. Dzień wcześniej uczniowie wspólnie z wychowawczynią przygotowali kukłę Marzanny. 21 marca dzieci z klasy Ia wspólnie z p. Natalią przeszli z Marzanną wokół szkoły i pożegnali zimę. Teraz, mamy nadzieję, wiosna zagości u nas już na stałe!


W zaczarowanym świecie baśni, bajek, legend i podań polskich

Jeden z marcowych tygodni został na świetlicy poświęcony tematyce zaczarowanego świata bajek i legend. Uczniowie wysłuchali wielu historii z naszej świetlicowej biblioteczki oraz legend związanych z naszym państwem, m.in. poznali Bazyliszka, Smoka Wawelskiego. Zostały im również przybliżone dwa święta znajdujące się w kalendarzu uroczystości nietypowych: Dzień Kota i Dzień Dinozaura. W ramach zajęć plastycznych wykonali maski kotków.


Spotkanie z pielęgniarką szkolną w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Jesteśmy bezpieczni” – złamania i zwichnięcia

13 marca uczniowie uczęszczający na świetlicę szkolną, w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Jesteśmy bezpieczni”, po raz kolejny spotkali się z naszą szkolną pielęgniarką. Celem wizyty było zapoznanie dzieci ze sposobem postępowania w sytuacji, gdy ktoś z naszego otoczenia złamie sobie kończynę górną lub dolną albo zwichnie, skręci palec, nadgarstek, nogę w kostce. Pani Danuta zaprezentowała zastosowanie odpowiednich usztywnień na poszczególnych częściach ciała z udziałem chętnych dzieci. Następnie Świetliczaki same doskonaliły tą umiejętność dobierając się w pary. Bardzo dziękujemy za zajęcia.

 

 

 

 


Zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej „Jesteśmy bezpieczni” – spotkanie ze strażakiem

8 lutego odbyły się kolejne zajęcia w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Jesteśmy bezpieczni”. Tym razem spotkaliśmy się ze strażakiem. Nasz gość przypomniał nam zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zasady sprawdzania, czy poszkodowany jest przytomny. Jednak głównym celem naszego spotkania było hasło: Halo! Halo! Umiem wezwać pomoc! Przypomnieliśmy sobie, jakie informacje należy podać, dzwoniąc pod numer alarmowy, a następnie wykonaliśmy telefon do Państwowej Straży Pożarnej – na ochotnika Martynka z klasy I b rozmawiała z operatorem numeru alarmowego. Dzięki temu ćwiczeniu uczniowie wiedzą, iż w nagłych wypadkach nie powinni się obawiać wzywania fachowej pomocy. Serdecznie dziękujemy tacie naszego ucznia za organizację i przeprowadzenie zajęć.


Spotkanie świetliczaków i uczniów klasy I A z ratownikiem medycznym w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Jesteśmy bezpieczni”

25 stycznia świetliczaki z klasy I b i IV b oraz uczniowie klasy I a uczestniczyli w spotkaniu z ratownikiem medycznym, które odbyło się w pomieszczeniu Bajkolandii. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Jesteśmy bezpieczni”. Tym razem rozmawialiśmy o odpowiednich warunkach do udzielanie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej – należy zawsze pamiętać o własnym bezpieczeństwie – martwy ratownik to żaden ratownik! Uczniowie ćwiczyli uciski klatki piersiowej oraz ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Filip z klasy Ia udowodnił, że nawet dziecko jest w stanie ułożyć dorosłego mężczyznę w bezpiecznej pozycji. Serdecznie dziękujemy panu Dariuszowi za poświęcony czas i świetne zajęcia.


Dobry sposób na nudę

W jednym z tygodni stycznia znaleźliśmy kreatywny sposób spędzania czasu wolnego – zabawa w teatrzyk. Najpierw wykonaliśmy kukiełki postaci z bajki „Trzy małe świnki”, następnie przygotowaliśmy scenkę ze stolika przykrytego kocem. Każdy chętnie przedstawiał swoją wersję bajki, a pozostali uczestnicy tworzyli widownię. Zabawa świetna i polecamy każdemu z Was!


Talent Show dla Babci i Dziadka

23 stycznia w szkolnej stołówce zorganizowaliśmy świetlicowe obchody Dnia Babci i Dziadka w formie pokazu talentów chętnych dzieci. Były tańce, śpiewy i recytacja wierszy po śląsku, hiszpańsku oraz o głównej tematyce naszej uroczystości, gra na akordeonie i keyboardzie. Na koniec nie zabrakło życzeń i tradycyjnego „Sto lat”. Zaproszeni Goście otrzymali od wnuczek i wnuków upominek. Serdecznie dziękuję Rodzicom za pomoc w organizacji poczęstunku.


Zimowe zabawy na śniegu

Zima w tym roku jest taka, jaka powinna być, czyli jest i śnieg i mróz. Patrząc na pięknie zasypane boisko szkolne postanowiliśmy skorzystać z okazji. Każdy kto miał odpowiedni ubiór, mógł pójść na boisko, by oddać się zimowym zabawom. Była bitwa na śnieżki, budowanie fortecy, tworzenie śnieżnych kul oraz próba stworzenia bałwana. Mimo niższej temperatury świetliczaki niechętnie wracały do szkoły.


Karnawałowe maski

Po świątecznej przerwie rozpoczął się karnawał. Jak karnawał to bale, imprezy, dyskoteki i dużo, dużo dobrej zabawy. Skoro to taki fajny czas postanowiliśmy wykonać różne maski. Część z nich powstała z szablonów, inne były efektem wyobraźni uczniów. Zobaczcie sami.


Kochane Świetliczaki, Drodzy Rodzice!

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę:

uśmiechu na twarzy na co dzień i od święta,

zdrowia najwięcej,

spełnienia jednego, ale tego największego marzenia,

pogody ducha,

samych szczerych, otwartych i pomocnych ludzi wkoło,

rodzinnej i ciepłej atmosfery przy stole wigilijnym

oraz szczęśliwego Nowego Roku 2019!

p. Natalia Płonka


Życzenia dla OREW-u i Horyzontu

Bajolandia od kilku lat współpracuje z Ośrodkiem Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczym w Żorach oraz ze świetlicą środowiskową Horyzont. Zbliżające się święta zmotywowały nas do wykonania drobnego upominku dla wychowanków, pracowników oraz dyrekcji. Zrobiliśmy duże kartki, które p. Natalia przekazała na ręce pracowników OREW- u i Horyzontu. Obie, zaprzyjaźnione placówki również przekazują serdeczne życzenia zdrowych i spokojnych świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku.


Kolędowanie Świetliczaków z Rodzicami

19 grudnia w stołówce szkolnej odbyło się tradycyjne kolędowanie Świetliczaków z Rodzicami. W tym roku nowością był konkurs głośnego czytania, do którego zgłosiło się 5 uczniów. Jury byli rodzice. W miłej i ciepłej atmosferze wspólnie śpiewaliśmy kolędy, przeplatane czytanymi przez dziećmi wierszami i fragmentami opowiadań o tematyce Świąt Bożego Narodzenia. Dodatkowo dwie uczennice z klasy IV b zagrały dla nas kolędy: Basia na keyboardzie, a Karolina na akordeonie. Był również opłatek oraz wiele ciepłych słów i życzeń. Decyzją jury wszyscy uczestnicy konkursu głośnego czytania zajęli I miejsce. Dziękuję za pomoc w organizacji poczęstunku.


Świetliczaki dla Przedszkolaków

Zgodnie z tradycją lat ubiegłych Bajkolandia w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia nie mogła zapomnieć o młodszych kolegach i koleżankach z przedszkola. Przygotowaliśmy 4 duże kartki z życzeniami. 19 grudnia uczniowie klasy Ib oraz uczennica z klasy IVa wspólnie z wychowawczynią świetlicy odwiedzili następujące grupy przedszkolne: B, C, D, E. Wspólnie zaśpiewaliśmy jedną z najbardziej znanych kolęd „Przybieżeli do Betlejem”, złożyliśmy życzenia, a kartki zostawiliśmy w prezencie.


Świąteczne dekoracje

Jedną z wielu prac plastycznych związanych z tematyką Świąt Bożego Narodzenia, które robiliśmy na świetlicy były długie łańcuchy z kolorowych pasków papieru. Uczniowie chętnie wykonali zadanie. Dzięki ich wysiłkom powstały dwa łańcuchy. Zostały one wykorzystane jako dekoracja szkolnej stołówki na świetlicowe kolędowanie z rodzicami, a obecnie stanowią ozdobę Bajkolandii.


Spotkanie świetliczaków i uczniów klasy Ia z policjantami w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Jesteśmy bezpieczni”

7 grudnia świetliczaki z klasy Ib i IVb oraz uczniowie klasy Ia uczestniczyli w spotkaniu z policjantami Komendy Miejskiej Policji w Żorach w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Jesteśmy bezpieczni”. Wśród zaproszonych gości był policyjny ratownik medyczny. Na zajęciach omówione zostały następujące zagadnienia:

 • bezpieczeństwo w czasie drogi do i ze szkoły (ze względu na coraz szybsze zapadanie zmroku);

 • kontakty z osobami nieznajomymi oraz obcymi zwierzętami, w szczególności z psami;

 • bezpieczeństwo w czasie zimowo – świątecznej przerwy;

 • adekwatnego zachowania w czasie wypadku;

 • elementarnych zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Uczniowie zobaczyli, w co wyposażona jest apteczka policyjnego ratownika medycznego. Zobaczyli ciśnieniomierz na palec i mogli sobie zbadać swój puls, dowiedzieli się, że odchodzi się od sztucznego oddychania z powodów m.in. higienicznych, bezpieczeństwa ratującej osoby. Przy użyciu fantoma policjant zaprezentował nam masaż serca. Dziękujemy za ciekawe zajęcia.


Sówkowo” w świetlicy

Podczas zajęć świetlicowych p. Natalia zaproponowała Świetliczakom wykonanie kolorowej sowy. Pomysł niezwykle się spodobał dzieciom. W czasie zajęć powstały sowie małżeństwa, a nawet całe rodziny. Uczniowie stwierdzili, że wykorzystają swoje dzieła w zabawie, a jedna uczennica, że zrobi przedstawienie dla rodziców. Ciekawe czy udało jej się zrealizować pomysł?


Bajkolandia odlicza dni do Świąt Bożego Narodzenia

Przypuszczam, że większość z nas czeka z utęsknieniem na Święta Bożego Narodzenia. My na świetlicy postanowiliśmy zrobić wielkie odliczanie… Wspólnie wykonaliśmy planszę z ponumerowanymi domkami z origami.Każdego dnia pierwszy uczeń, który przyjdzie na świetlicę skreśla jeden domek. Pomysł niezwykle spodobał się uczniom – żałują tylko, że w domkach nie można znaleźć jakiejś czekoladki.


Mikołajkowa tematyka w Bajkolandii

6 grudnia to data, którą chyba wszystkie dzieci doskonale znają, ponieważ wówczas przychodzi do grzecznych chłopców i dziewczynek Mikołaj. Świetliczaki wykonały w tym dniu wiele ciekawych prac plastycznych oraz odbyły rozmowy o wymarzonych, a później otrzymanych upominkach. Rozmawialiśmy również o ciężkiej sytuacji, niektórych dzieci na świecie.


Dzień Górnika

Grudzień obfituje w wiele uroczystości. Jedną z nich jest Barbórka, czyli Dzień Górnika. Rozmawialiśmy na temat ciężkiej pracy górników, rodzajów górnictwa, patronki, przedmiotów powstających z węgla oraz czytaliśmy legendę o Skarbniku.

 

 

 


Andrzejkowe wróżby w Bajkolandii

29 listopada uczniowie klasy Ia mieli okazję powróżyć sobie w ramach realizacji tematyki andrzejkowej. Wróżyliśmy z serc z wypisanymi imionami, ze szpilek oraz zrobiliśmy wyścig butów. Następnie wspólnie bawiliśmy się przy muzyce.


Palcem po mapie – Bajkolandia „zwiedziła” Portugalię

28 listopada Świetliczaki gościły na zajęciach Rodziców jednego z uczniów klasy Ib. Tata naszego kolegi jest Portugalczykiem. Przyszli, aby opowiedzieć nam o Portugalii. Pokazali nam najważniejsze miejsca, charakterystyczne budowle, tradycyjne potrawy. Oczywiście uczyliśmy się również podstawowych zwrotów w języku portugalskim. Bardzo dziękujemy za ciekawe zajęcia.


Upominek dla Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Żorach

Jeden z tygodni listopada został na świetlicy poświęcony na rozmowy o osobach niepełnosprawnych, ich potrzebach, trudnościach, z którymi muszą się borykać każdego dnia, tolerancji, akceptacji drugiego człowieka takim, jakim jest. Uczniowie mogli również zobaczyć filmik nakręcony przez wychowawców i podopiecznych żorskiego Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego. Po wykonaniu szeregu prac związanych z tematem postanowiliśmy wykonać plakat dla podopiecznych i pracowników OREW-u, jako prezent z okazji Dnia Życzliwości. Prezent został przekazany przez p. Natalię Płonkę na ręce dyrektora placówki. W imieniu swoich wychowanków i pracowników p. Tomasz bardzo dziękuje za prezent i pamięć wszystkim Świetliczakom. 

 

 


Spotkanie z pielęgniarką szkolną w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Jesteśmy bezpieczni”

14 listopada uczniowie uczęszczający na świetlicę szkolną, w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Jesteśmy bezpieczni”, spotkali się z p. Danusią – naszą szkolną pielęgniarką. Celem wizyty było poznanie zawartości dobrze wyposażonej apteczki i zasad korzystanie z niej. Pani Danusia zapewniła również, że za każdym razem, gdy jakaś klasa wyjeżdża na wycieczkę apteczka jest kontrolowana, a ewentualne braki zostają uzupełniane. Bardzo dziękujemy za ciekawe spotkanie. Już niedługo odbędzie się spotkanie z kolejnym ekspertem w ramach innowacji pedagogicznej „Jesteśmy bezpieczni”.


Pamiętamy…

31 października Świetliczaki, po krótkim spacerze wokół kościoła, zapaliły pod krzyżem misyjnym dwa znicze symbolizujące pamięć o tych wszystkich, których już niestety nie ma wśród nas. Była oczywiście chwila ciszy i zadumy.


Korzystając z jesiennej pogody

Trzeba przyznać, że w tym roku jesień jest dla nas łaskawa i zaskakuje piękną, ciepłą aurą. Świetliczaki nie mogły z tego nie skorzystać. Wielokrotnie bawiliśmy się na terenie placu zabaw, bezpiecznie korzystając z dostępnego sprzętu, bawiąc się w rekina, berka, bujając się na huśtawkach. Z resztą sami zobaczcie, jak świetnie Świetliczaki potrafią się bawić!


Pasowanie na Świetliczaka uczniów kl. Ia i Ib

30 i 31 października do naszego grona przyjęliśmy uczniów klas Ia i Ib. Odbyło się to w przeciągu dwóch dni, ponieważ w tym roku szkolnym pracujemy w systemie zmianowym. By stać się pełnoprawnym Świetliczakiem należało zmierzyć z następującymi wyzwaniami:

– wspólnie odpowiadanie na pytania dotyczące zasad i reguł obowiązujących na świetlicy;

– pokonanie tunelu na czworaka;

– odpowiedź na jedną z zagadek;

– cytrynowy uśmiech.

Każde dziecko poradziło sobie z zadaniami doskonale i otrzymało pamiątkowy dyplom i łapkę, jako symbol powitania w gronie Świetliczaków. Jeszcze raz serdecznie witamy w Bajkolandii!!!


Normy i zasady – świetlicowy quiz

25 października odbył się na świetlicy quiz sprawdzający wiedzę uczniów na temat norm i zasad obowiązujących w czasie pobytu w Bajkolandii. Celem konkursu było również przypomnienie i utrwalenie wiedzy w tym zakresie. Każdy obecny świetliczak mógł wziąć udział w zmaganiach. W efekcie w szranki stanęło 7 uczniów. Po serii pytań wyłoniliśmy zwycięzców:

I miejsce: Szymon Klimek kl. Ia

II miejsce: Milan Stanula kl. IVb

III miejsce: Barbara Barabasz kl. IVb

Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom!


Zbiórka karmy dla psów i kotów z Żor

Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt, dlatego p. Natalia Płonka, za zgodą dyrektora, zorganizowała z inicjatywy świetlicy Bajkolandii zbiórkę karm dla psów i kotów z Żorskiego Azylu dla Bezdomnych Zwierząt. Zbiórka trwała przez okres ok. 3 tygodni. Świetliczaki wykonały tablicę informacyjną, która została umieszczona w szatni naszej szkoły. 31 października wolontariusz z Azylu odebrał zebrane produkty. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom za zaangażowanie w naszą akcję!


Pieski małe…

Jeden z tygodni października został poświęcony prawom zwierząt, rozmowom o odpowiedzialnym właścicielu zwierzaka. Nie zabrakło oczywiście prac plastycznych. Jedną z nich było wykonanie kukiełki – pieska. Wychowawczyni świetlicy zaproponowała dzieciom wykonanie przedstawienia teatralnego. Oczywiście Świetliczaki nie zawiodły i miałam ogromną przyjemność zobaczyć kilka ciekawych przedstawień. Bardzo dziękuję:)


Zakładki od Świetliczaków w prezencie dla Pierwszaków

Od września 2018 do szkoły uczęszczających uczniowie klas I. Nie mogliśmy zapomnieć o ich wielkim dniu 12 października – wówczas dzieci miały Pasowanie na Ucznia. Wspólnymi siłami starsze Świetliczaki wykonały dla młodszych kolegów i koleżanek pamiątkowe zakładki. Mamy nadzieję, że nasze prezenty spodobały się nowym, szkolnym towarzyszom.


Bule – poznajemy francuską grę

10 października Świetliczaki poznały nową francuską grę „bule”, a to dzięki p. Krzysztofowi Mentlikowi, który przyszedł by przedstawić jej zasady. Wyjaśnił, co jest potrzebne do zabawy – mała kuleczka „świnka” i 3 większe kule na drużynę. Każde dziecko mogło dotknąć zarówno małej, jak i dużej kuli. Chętni najpierw stawali w szranki z kolegą lub koleżanką – wygrywała ta osoba, która bliżej „świnki” rzuciła swoją kulę. Następnie utworzyliśmy zespoły trzyosobowe – jednocześnie ze sobą rywalizowały 2 drużyny. Uczniom zabawa bardzo się spodobała i z pewnością jeszcze kiedyś spróbujemy swoich sił w tej grze.


Karykatura wychowawczyni Bajkolandii

Już tradycyjne w okolicach 14 października rozmawiamy na świetlicy o Dniu Edukacji Narodowej. Chętni uczniowie wykonali karykaturę p. Natalii Płonki. Zobaczcie kilka powstałych dzieł. Ja się bardzo cieszę, że na każdej powstałej pracy jestem uśmiechnięta! Kochani bardzo dziękuję za Wasz wysiłek, a pracę zostawiam sobie w domu – będą mi poprawiały humor w pochmurne, deszczowe dni.


Pani Jesień dary nam niesie

Jak każdy wie jesień jest bardzo barwną porą roku, w czasie, której zbieramy jej dary – owoce, warzywa, liście, żołędzie, kasztany. Świetliczaki dobrze się bawiły, zbierając w pobliżu szkoły żołędzie, kasztany i liście, następnie wykonując z nich dekoracje sali i różne prace plastyczne.


Jesienna gazetka Świetliczaków

Na przełomie września i października powstała jesienna gazetka świetlicowa, która się nam bardzo podoba. Kosztowała nas sporo wysiłku, ponieważ liście i żołędzie są z kolorowanek antystresowych, więc wymagały wiele pracy, ale efekt jest świetny.


Sałatka owocowa z papieru

W tym roku szkolnym wykonywaliśmy wyjątkową sałatkę owocową, ponieważ była z papieru i sama „wychodziła” z talerza. Każdy uczestnik zajęć wybierał sobie kolorowanki owoców i wypełniał je kredkami lub mazakami, a później je wyciął. Następnie trzeba było ozdobić papierowy talerzyk. Kolejnym krokiem było stworzenie papierowych sprężynek, na których przyklejaliśmy owoce do talerzyka. Zabawa była świetna, a każdy uczestnik swoją sałatkę zabrał z sobą do domu.


Europejski Tydzień Sportu w ZSP5 Żory

W dniach 23.09.2018 – 30.09.2018 r. obchodziliśmy Europejski Tydzień Sportu. W tym czasie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w aktywnej przerwie obiadowej – była to przerwa z muzyką oraz z możliwością wykorzystania określonego sprzętu sportowego, np. hula-hopów, skakanek, piłek. Zaś dzieci uczęszczające na świetlicę miały zorganizowane przez p. Joannę Wojewodzic zawody sportowe we wtorek 27 września. Każdy kto uczestniczył w inicjatywie w ramach ETS dobrze się bawił.


Dzień Marzyciela

8 września obchodziliśmy Dzień Marzyciela. Wspólnie ze Świetliczakami postanowiliśmy odpowiedzieć na maila, którego wychowawczyni Bajkolandii, p. Natalia Płonka, otrzymała z portalu Marzycielskiej Poczty. 6 i 7 września wykonaliśmy prace plastyczne dla Filipa z Katowic. Dołożyliśmy kilka rysunków, które powstały w trakcie różnych zajęć i stworzyliśmy album, który został wysłany za pośrednictwem Poczty Polskiej. Mamy nadzieję, że nasza niespodzianka spodobała się Filipkowi.


Zasady w Bajkolandii, czyli nasz kontrakt

Jak każdego roku, to i na początku 2018/2019, musieliśmy sobie na świetlicy przypomnieć zasady i reguły obowiązujące w czasie pobytu w Bajkolandii. Nie obyło się również bez wspólnego układania kontraktu. Najpierw uczniowie wymyślali zasady do przewodniego hasła, a następnie wspólnie wybieraliśmy te, które zostały umieszczone na plakacie, podpisanym przez wszystkich uczestników zajęć świetlicowych i zawieszone na drzwiach wejściowych. Jakie zasady zostały wymyślone, zatwierdzone przez Świetliczaków i obowiązują w roku szkolnym 2018/2019? Lista poniżej:

Śmieci wyrzucamy do kosza.

Wychodzimy za zgodą nauczyciela.

Integrujemy się z koleżankami i kolegami.

Emocje kontrolujemy.

Tornistry ustawiamy pod ścianą.

Lubimy cicho i spokojnie razem spędzać czas.

Interesujemy się dobrem innych.

Czekamy na opiekunów.

Aktywnie uczestniczymy w zajęciach.

Jesteśmy grzeczni i koleżeńscy.

Akceptujemy siebie i innych.

Każdy ma prawo do własnego zdania.

Dbamy o porządek.

Odrabiamy zadania domowe.

Mówimy prawdę.

Jeśli będziemy przestrzegać przyjętych reguł, wówczas będzie nam dobrze w czasie pobytu na świetlicy.