Samorząd uczniowski

Działalność Samorządu Uczniowskiego w nowym roku szkolnym 2018 / 2019

Samorząd Uczniowski

Funkcja

Klasa Imię i nazwisko
Przewodniczący VIII Katarzyna Bartuś 
Zastępca VIII Patrycja Szymczak
Sekretarz VI Hanna Komorowska
Protokolant V Mateusz Jarosz
Opiekun: Katarzyna Buczek, Katarzyna Kubańska

 

Mały Samorząd Uczniowski

Funkcja

Klasa Imię i nazwisko
Przewodniczący klasa IV b Magdalena Gaszka
Zastępca: Klasa II Agata Muras
Opiekun MSU

Natalia PłonkaDziałalność Samorządu Uczniowskiego w nowym roku szkolnym 2016 / 2017

19.09.2016 r.

Samorząd Uczniowski w swojej pracy kładzie szczególny nacisk na następujące elementy:

 • budowanie poczucia odpowiedzialności, szacunku i tolerancji,

 • tworzenie warunków do rozwoju samodzielności i samorządności uczniów
  poprzez wyrabianie poczucia odpowiedzialności za podjęte zadania,

 • rozwijanie świadomości ekologicznej,

 • budowanie pozytywnego, sprzyjającego uczeniu się klimatu w szkole,

 • rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej,

 • rozwój zainteresowań naukowych, sportowych i artystycznych,

 • tworzenie warunków indywidualnego i grupowego działania na rzecz innych
  (udział w akcjach charytatywnych),

 • podtrzymywanie szkolnych tradycji,

 • integrację uczniów SP-5 w Żorach,

 • bezpieczeństwo w placówce.

Pomysły SU i MSU na rok szkolny 2016/2017

Tydzień Kolorów

Wybory Miss Szkoły (Dzień Kobiet)

Dzień w Sportowym Stylu – Dzień Dresu

Wybory Mistera Szkoły (Dzień Chłopaka)

Dzień Szlafroka – Piżamy

Dzień Śmiesznej Fryzury

Dzień Szalonych Skarpet i Dzień Kapcia

Muzyka na przerwie

Mam Talent

Kiermasz Zabawek i Książek

Szczęśliwy Numerek – Dzień Bez Pytania

Konkurs na Najśmieszniejszy Kapelusz

Zawody Sportowe z Udziałem Rodziców

Top Model

The Voice of School

Konkursy Szkolne

Wieczór w Szkole ze Śpiewaniem Piosenek przy Ognisku

Mecze Piłki Nożnej Pomiędzy Klasami

Poczta Walentynkowa

Lekcja z Pizzą

Dzień Pluszowego Misia – Dzień Ulubionej Zabawki

Taniec Belgijka, jako nowy, szkolny taniec radości

Piknik – w Dzień Dziecka i Dzień Eurosportu przed zakończeniem roku szkolnego

Dni Integracji z poznawaniem różnych krajów świata (każdy dzień przypisany do określonego kontynentu)

Dzień Ziemi

Dyskoteki

Teraz pozostaje nam tylko ostro brać się do pracy, aby wywiązać się z wyborczych obietnic!

Natalia Płonka


Skład samorządu

Życzenia MSU i SU

Zbliżające się Święta Wielkanocne zmotywowały przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego i Małego Samorządu do wykonania kartek z życzeniami dla nauczycieli. W realizacji pomysłu pomagały również dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe. Prace trwały od 31 marca do 6 kwietnia. W piątek ( 07.04.2017 r.) przedstawiciele MSU i SU złożyli życzenia pracownikom pedagogicznym, wręczając kartki świąteczne.


„Najśmieszniejszy kapelusz” – rozstrzygnięcie konkursu

Jedną z obietnic wyborczych dzieci startujących w wyborach do Samorządu Uczniowskiego i MSU był konkurs na „Najśmieszniejszy kapelusz”, który został ogłoszony w lutym. Wpłynęły trzy, piękne i oryginalne prace. Wybór był naprawdę trudny i tym razem to uczniowie, na podstawie tajnego głosowania, zdecydowali kto zwycięży. Oto wyniki:

I miejsce – Martyna Hanusek (kl. III b) – Kapelusz – pająk

II miejsce – Natalia Godziek (kl. II a) – Kapelusz – kura

III miejsce – Tatiana Rusek (kl. II a) – Kapelusz – kwiatki

Serdecznie gratulujemy!


Dzień Kobiet z Wyborami Miss Szkoły

8 marca Samorząd Uczniowski zorganizował szkolne obchody Dnia Kobiet. Uczniowie rozpoczęli dzień od programu artystycznego, w formie programu telewizyjnego na sali gimnastycznej, który przygotowała klasa VI. Największą radość zebranym sprawiły usterki techniczne, czyli opadające panele telewizora. Swój program przedstawili również uczniowie klasy IV i V pod czujnym okiem p. Katarzyny Buczek. Nie zapomnieliśmy również o aktywności fizycznej. Dziewczynki z klasy V: Jagoda Zdziebło, Emilia Góźdź oraz Emilia Stanula, przygotowały dla wszystkich krótką rozgrzewkę przy muzyce.
Zgodnie z tradycją lat ubiegłych, w tym dniu, odbyły się wybory Miss Szkoły 2016/2017. Każda klasa wybrała po jednej przedstawicielce. Oto one:

Klasa II a: Nikola Gawryś,

Klasa II b: Karolina Maryńczak,

Klasa III a: Wiktoria Wróblewska,

Klasa III b: Martyna Hanusek,

Klasa IV: Nikola Fizia,

Klasa V: Wiktoria Fira,

Klasa VI: Karolina Kreis.

Dziewczynki miały za zadanie zaprezentować siebie w następujących konkurencjach: zaprezentowanie stroju codziennego, wiązanie krawatu na szyi kolegi oraz cytrynowy uśmiech. Każdą z konkurencji oceniało jury w składzie: p. Sylwia Leszczyńska – Pyrek, p. Lucyna Mika, p. Ewa Bywalec oraz przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego – Rafał Chachura. Po burzliwych naradach ogłoszono wyniki. Tytuł Miss Szkoły 2016/2017 zdobyły:

 • w kategorii klas II-III – Wiktoria Wróblewska;

 • w kategorii klas IV – VI – Karolina Kreis.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestniczkom.


Opatrunek na ratunek

W lutym na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 została przeprowadzona zbiórka Opatrunek na ratunek, w odpowiedzi na list, który otrzymaliśmy z Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio z Poznania. Tym razem pomagaliśmy wyposażyć szpitale misyjne w Afryce w bandaże, opatrunki, plastry, rękawiczki gumowe, strzykawki i igły. Udało nam się zebrać karton wymienionych rzeczy, które za pośrednictwem Poczty Polskiej zostały wysłane do siedziby Fundacji, skąd trafią do afrykańskich szpitali. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie w akcję zarówno uczniom, jak i rodzicom. Więcej informacji o akcji: http://www.medicus.ump.edu.pl/akcje-fundacji/213-opatrunek-na-ratunek.


Szkolny Śledzik, czyli ostatki w kapciach i skarpetkach

28 lutego świętowaliśmy w szkole zakończenie karnawału. Była to niepowtarzalna okazja, aby cały dzień, poza lekcjami wychowania fizycznego, paradować w kapciach i skarpetkach. Jednocześnie Samorząd Uczniowski wywiązał się z obietnicy organizacji kolejnego dnia tematycznego. Ostatki rozpoczęliśmy o 7.50 poranną rozgrzewką przygotowaną przez uczennice klasy VI. Na każdej przerwie rozbrzmiewała muzyka przygotowana przez Kasię Bartuś. Zgodnie z zapowiedzią zespoły klasowe wraz z wychowawcami wybierali osobę, która miała najciekawsze, najśmieszniejsze kapcie lub skarpety. Odbywało się to na zasadzie głosowania uczniów. Oto zwycięzcy:

 • Klasa II a: Natalia Godziek
 • Klasa II b: Bartek Cymerman
 • Klasa III a: Nataniel Woźniak
 • Klasa III b: Kuba Brożek
 • Klasa IV: Nikola Fizia
 • Klasa VI: Zuzanna Ziebura

Podsumowaniem działań była mini – dyskoteka na przerwie obiadowej. Uczniowie naszej szkoły doskonale się bawili, czyli odpowiednio pożegnali karnawał.

 


Szkolne walentynki

Samorząd Uczniowski rozpoczął przygotowania do obchodów Święta Zakochanych już 2 lutego. Od 6 do 13 lutego można wrzucać swoje walentynki do urny wystawionej na II piętrze (Poczta Walentynkowa). Mały Samorząd Uczniowski przygotował tablicę walentynkową, którą umieszczono przy głównym wejściu do szkoły. 14 lutego przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i Małego Samorządu udekorowali szkolne korytarze balonami w kształcie serc oraz sercami wykonanymi różnymi technikami plastycznymi. Na pierwszej godzinie lekcyjnej Kasia i Hania, zamieniając się w Amorki, rozdały adresatom walentynki, sprawiając tym samym im wiele radości i wywołując uśmiech na twarzy. Na każdej przerwie królowała nastrojowa muzyka. Dzień Zakochanych był jednocześnie Dniem Czerwonym w ZSP-5.


Szkolny Bal Karnawałowo-Walentykowy

13 lutego na sali gimnastycznej odbył się Szkolny Bal Karnawałowo-Walentykowy. Samorząd Uczniowski przygotował plakaty informacyjne oraz dekoracje. Świetliczaki zajęły się przystrojeniem sali oraz wykonaniem koron dla króla i królowej uroczystości. Bal rozpoczęliśmy od 16.00, a biletem wstępu były 2 baterie albo 5 nakrętek, w ten sposób zadbaliśmy o środowisko i wsparliśmy zbiórkę charytatywną. W trakcie imprezy przeprowadzono dwa konkursy:

 • na najciekawszy strój – zwycięzcami zostali: Krystian Cieniecki, Agata Mańka, Olivier Winkler, Nikol Krzempek, Sandra Fira. Została przyznana również nagroda specjalna p. Markowi.

 • wybór króla i królowej balu, czyli osób, które bawiły się najlepiej: w klasa II-III tytuły przyznano: Tatianie Rusek oraz Milanowi Stanuli; w klasach IV-VI zwycięzcami okrzyknięto: Kasię Bartuś oraz Remika Dębowskiego.

Bal zaliczamy do zdecydowanie udanych inicjatyw i zapraszamy uczniów do aktywnego uczestnictwa w kolejnych akcjach organizowanych przez Samorząd Uczniowski i Mały Samorząd.


NIE DAJMY SIĘ GRYPIE – DZIEŃ NIEBIESKI W ZSP-5

11 stycznia Samorząd Uczniowski zorganizował dzień pod hasłem: Nie dajmy się grypie, ponieważ styczeń i luty to miesiące, w których królują różnego typu wirusy zmuszające nas do pozostania w domu. Mały Samorząd Uczniowski przygotował tablicę informacyjną dotyczącą akcji. W środę rozpoczęliśmy dzień od porannej gimnastyki z muzyką w tle. Tego dnia w placówce dominował kolor niebieski, ponieważ cała społeczność szkolna założyła ubrania w tej barwie. O 11.10 odbył się apel, który poprowadziła Kasia Bartuś. By zaktywizować zebranych uczniów przygotowano kilka zagadek dotyczących dbania o higienę osobistą. Nie zabrakło wierszy o chorobach recytowanych przez chętne dzieci. Na zakończenie – pielęgniarka p. Danuta Adamczyk, opowiedziała nam co należy robić, aby nie dać się chorobie. Na przerwie obiadowej odbyła się mini-dyskoteka.


SZKOLNY KONKURS „KOTYLIONY”

W styczniu Samorząd Uczniowski ogłosił szkolny konkurs plastyczno – techniczny pod hasłem: „Kotyliony”.Zadaniem uczestników było wykonanie dwóch takich samych kotylionów. Oddano siedem, pięknych prac. Jury po naradzie wyłoniło zwycięzców:

 • I miejsce: Anna Lajdamik, Tatiana Rusek;

 • II miejsce: Natalia Godziek;

 • III miejsce: Justyna Szelka;

 • Wyróżnienie: Hubert Waleczek.

Każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz upominek. Kotyliony miały zostać wykorzystane na Szkolnym Balu Karnawałowo-Walentynkowym, ale ze względu na ich małą ilość zostały ozdobą gazetki Samorządu Uczniowskiego.

 


GÓRA GROSZA POLICZONA

W dniach od 28 listopada do 9 grudnia kolejny raz w naszej placówce odbyła się akcja GÓRA GROSZA zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Była to również okazja do ogłoszenia międzyklasowego konkursu. Tytuł zwycięzcy uzyskała klasa, która uzbierała największą ilość groszy. Akcja przeprowadzona została poprzez zbiórkę monet o nominałach: 1gr, 2gr, 5gr. Bilony zostały posegregowane, policzone i wysłane w 4 paczkach do Towarzystwa Nasz DomRazem zebraliśmy 423,03 zł. Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w zbiórkę pieniążków, liczymy na Was w przyszłym roku szkolnym.

Opracowała: Natalia Płonka


REALIZACJA PROJEKTU UNICEFU „USZYJ LALECZKĘ – URATUJ DZIECKO Z AFRYKI” 

W październiku p. Natalia Płonka, opiekun Samorządu Uczniowskiego oraz wychowawczyni świetlicy szkolnej, zgłosiła Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 5 w Żorach do udziału w akcji UNICEFU – Wszystkie Kolory Świata. Ambasadorką akcji jest Majka Jeżowska. Placówka otrzymała materiały w postaci plakatów oraz płyty CD z nagraniami dotyczącymi akcji. 12 listopada uczniowie uczestniczyli w apelu, na którym zostali zapoznani z ideą działań, zobaczyli materiał filmowy poświęcony Angoli. Informacje o akcji można było przeczytać na plakatach wywieszonych na drzwiach wejściowych szkoły, tablicach informacyjnych na terenie placówki oraz w dzienniku elektronicznym. Chętni uczniowie odbierali u wychowawczyni świetlicy szkolnej przygotowane szablony lalek, a po uszyciu szmacianki wypełniali akt urodzenia „przytualnki”. Akcja szycia szmacianek trwała do 16 grudnia. Uszyto 10 pięknych lalek. W styczniu zorganizowano kiermasz przytulanek opatrzony komentarzem:

KUP LALECZKĘ – URATUJ DZIECKO Z AFRYKI

KOSZT JEDNEJ LALKI – 10 ZŁ.

10 ZŁ. = 1 SZCZEPIONKA DLA DZIECKA W ANGOLI

Z kiermaszu uzyskano kwotę 150 zł., którą opiekun Samorządu Uczniowskiego wpłaciła na konto UNICEFU. Dziękujemy naszym uczniom za zaangażowanie w realizację projektu Wszystkie Kolory Świata: Uszyj Laleczkę – Uratuj Dziecko z Afryki

Opracowała: Natalia Płonka

 

 

 

 

 

 


Relacja z obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Szkole Podstawowej nr 5 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 w Żorach

Ponieważ 20 listopada przypadł w tym roku w niedzielę, w naszej szkole rozmawialiśmy o prawach dziecka kilka dni później, czyli 23 listopada w środę. Dlaczego właśnie wtedy? W dniach od 21. do 25. listopada przypadała rocznica Konwencji o Prawach Dziecka oraz Dzień Pluszowego Misia, więc rada pedagogiczna naszej placówki podjęła decyzję o wypośrodkowaniu tych dwóch ważnych dat i organizacji jednego dnia integracji dla całej społeczności szkolnej. 

Na pierwszej godzinie lekcyjnej zorganizowaliśmy obchody 26 lat Konwencji o Prawach Dziecka. Na początku dwoje uczniów z VI klasy przypomniało nam, co oznaczają słowa: tolerancja i dyskryminacja, ponieważ te hasła są nieodzownie powiązane z prawami każdego człowieka. Nie zabrakło cytatów wielkiego polskiego pedagoga, człowieka, który rozpoczął walkę o prawa dziecka – Janusza Korczaka. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz chętni uczniowie wyrecytowali liczne wiersze, w których mówiono o prawach każdego dziecka. Następnie wszyscy zebrani wspólnie zaśpiewali piosenkę z repertuaru Majki Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są”.

Pamiętaliśmy również, że nie można pominąć innego istotnego pojęcia – asertywności. Uczniowie z klasy II w wyrecytowanym utworze zaprezentowali nam przykłady sytuacji, w których każdy, nie tylko mały człowiek, ma prawo zaprotestować, powiedzieć głośno NIE!
Wspomnieliśmy również o Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych, ponieważ zgodnie z przewidywaniem organizatora akcji okazało się, iż uczniowie naszej szkoły nie wiedzieli, iż istnieje osobny dokument dotyczący niepełnosprawnych rówieśników. Ostatnim punktem części artystycznej było śpiewanie przez uczniów klasy III a „Piosenki o Prawach Dziecka”. Uczniowie z widowni, który znali refren tego utworu, chętnie przyłączyli się do wspólnego śpiewu.
Konwencja o Prawach Dziecka to bardzo poważny temat, więc już 20. października Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs dla zespołów klasowych. W ramach zmagań trzeba było przygotować w każdej sali gazetkę dotyczącą Praw Dziecka. Ponadto przedstawiciele klas losowali karteczki z zapisanymi na nich prawami dzieci. Trzeba było wspólnie przeanalizować i przygotować krótką inscenizację, którą uczniowie prezentowali na sali gimnastycznej 23. listopada. Zadaniem widowni było odgadnięcie, jakie prawo jest prezentowane. Z niektórymi był problem, ale ostatecznie dzieci prawidłowo nazwały wszystkie zaprezentowane prawa. Każda z klas podeszła do zadania bardzo ambitnie. Scenki były przemyślane i świetnie przygotowane, więc panie zasiadające w jury miały bardzo duży problem z wyłonieniem najlepszej prezentacji. Po burzliwej naradzie ogłoszono zwycięzców:

I miejsce – uczniowie klasy VI,
II miejsce – uczniowie klasy II b,
III miejsce – uczniowie klasy V.

Podsumowaniem obchodów 26 lat Konwencji o Prawach Dziecka było uznanie słów -Pamiętajcie!!! Traktujcie innych tak, jak sami chcecie być traktowani! – za główne motto dnia, ale jednocześnie za jedną z głównych zasad obowiązujących podczas pobytu nie tyko w szkole.
Drugą lekcję, czyli obchody Dnia Pluszowego Misia, spędziliśmy przyjmując za główne hasło następujące słowa „Bajkolandia – Kontynent Marzeń” ( Bajkolandia to nazwa naszej świetlicy). Nauczyciele naszej szkoły postanowili połączyć misia z Konwencją o Prawach Dziecka, ponieważ obydwie uroczystości są ściśle powiązane z dzieckiem. Każdy z nas kojarzy dzieciństwo z ukochaną, pluszową maskotką. 23. listopada każdy uczeń mógł przynieść do placówki swojego pluszaka i spędzić z nim szkolny dzień. W przygotowanym apelu pojawiły się scenki przygotowane przez chętnych uczniów szkoły. Nie zabrakło piosenki „Pokochaj pluszowego misia”, którą wszyscy dobrze znali. Remik z IV klasy miał fantastyczny strój i był naszym „żywym” misiem.

Oczywiście w tym dniu nie mogło zabraknąć kolejnego konkursu, który zintegrowałby zespoły klasowe. Tym razem zadaniem wychowanków poszczególnych oddziałów było wspólne przygotowanie plakatu przedstawiającego wybranego misia. I znów uczniowie zaskoczyli grono pedagogiczne, wykonując piękne i oryginalne prace. Na szczęście tym razem to nie nauczyciele decydowali o zwycięzcy, tylko same dzieci, poprzez tajne głosowanie. Wyniki ogłoszono na przerwie obiadowej, w trakcie której na sali gimnastycznej odbyła się dyskoteka z maskotkami. Mówiąc o maskotkach i marzeniach, nie mogliśmy pominąć tematu Marzycielskiej Poczty, której założenia staramy się w placówce realizować kilkakrotnie w ciągu roku szkolnego. Na sali gimnastycznej uczniowie i nauczyciele mogli zobaczyć nagranie „Sprawy dla Reportera”, w którym zaprezentowano cel Marzycielskiej Poczty. Pokazano, jak chore dzieci oczekują na listy i pocztówki oraz pozytywny wpływ tej inicjatywy na proces ich leczenia. Od 21.11. do 25.11.2016 roku w szkole zorganizowano akcję pisania listów i tworzenia rysunków dla Martynki, której profil znajduje się na portalu. Każdy chętny uczeń miał szansę spełnić marzenie dziewczynki, wrzucając kopertę ze swoją pracą do szkolnej urny.

Konwencja o Prawach Dziecka jest bardzo ważnym tematem, ponieważ każdy mały obywatel powinien wiedzieć, jakie ma prawa, aby nie tylko się o nie upominać, ale również, by nie łamać praw drugiego człowieka. Dzieciństwo to wspaniały okres, dlatego jako dorośli i odpowiedzialni ludzie, dołóżmy wszelkich starań, aby był to czas bezpieczny, szczęśliwy i kojarzący się z uśmiechem każdemu dziecku.

Opracowała: Natalia Płonka