Biblioteka

ROK SZKOLNY 2018/2019

Biblioteka szkolna wita uczniów w nowym roku szkolnym 2018/2019

Biblioteka szkolna  
Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek 
09.45 – 11.45 09.45 – 11.45 9.30 – 10.30 13.30 – 14.30 9.35 – 10.35 

 

 

 

Światowy Dzień Poezji

Światowy Dzień Poezji, to święto obchodzone corocznie  21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”. (źródło: Wikipedia) My ten impuls poczuliśmy i postanowiliśmy spróbować swoich sił. Uczniowie napisali wiersze, które zostały zaprezentowane na szkolnej gazetce. Tematy były różne – liryki o swojej klasie, nadchodzącej wiośnie, zwierzętach…Ponadto tego samego dnia uczniowie odwiedzając szkolną bibliotekę, przy słodkim poczęstunku wspólnie czytali wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, księdza Jana Twardowskiego oraz Edwarda Stachury. Było wiosennie, poetycko, wzruszająco i zabawnie oraz, co ważne, okazało się, że tych, co lubią wiersze jest w naszej szkole niemało.


Wielka Liga Czytelników 
12 kwietnia wraz z uczniami naszej szkoły: Amelią Maruszewską, Mateuszem Jaroszem, Bartoszem Szymalą (reprezentujących klasy IV – VII) oraz Karoliną Maryńczak, Magdaleną Gaszką i Marią Wróblewską (reprezentantki klas I –III) wybraliśmy się do Rybnika na półfinał wspaniałej imprezy czytelniczej, jaką jest Wielka Liga Czytelników. Jest mi niezmiernie miło poinformować, że uczennice klasy III zajęły I miejsce, co pozwoliło im awansować do finału wojewódzkiego, natomiast ich starsi koledzy zajęli miejsce III. Serdecznie dziękuję oraz gratuluję uczniom, którzy wzięli udział w etapie szkolnym tego konkursu, a są to: Natalia Godziek, Wiktor Michta oraz Jakub Brożek.  Mam nadzieję, że dla wszystkich uczestników Wielka Liga Czytelników okazała się być wspaniałą przygodą z książką, a w następnym roku chętnych do wzięcia udziału w konkursie będzie znacznie  więcej. 


Szewczyk Dratewka” konkurs dla klasy I.

27 kwietnia odbył się konkurs adresowany do najmłodszych uczniów naszej szkoły – milusińskich z klasy I. Zadaniem dzieci było przeczytanie książki Janinny Porazińskiej pod tytułem Szewczyk Dratewka, a następnie zmierzenie się z niełatwym testem. Oto wyniki: Szkolnym Mistrzem wiedzy o lekturze Szewczyk Dratewka zostali Agata Muras oraz Samuel Suchoński, natomiast tytuł Wicemistrza zdobył Olivier Lużyna. Zwycięzcom serdecznie gratuluję oraz składam serdeczne podziękowania Radzie Rodziców, która ufundowała nagrody.  


Konkurs z wiedzy o „Kubusiu Puchatku”

7 maja odbył się konkurs z wiedzy o „Kubusiu Puchatku” dla uczniów klasy III. Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział i składam gratulacje dla Magdaleny Gaszki za zajęcie I miejsca oraz Wiktora Michty i Karoliny Maryńczak za zajęcie II miejsca. Nagrody dla dzieci ufundowała Rada Rodziców, za co bardzo dziękuję.


Walentynki w bibliotece

Walentynki w bibliotece? Czemu by nie! Wraz z klasą III A wspólnie wykonaliśmy duże kartki walentynkowe dla biblioteki. 14 lutego zaprosiłam również uczniów do „Randki w ciemno z książką”. Zabawa polegała na tym, że uczniowie wybierali książki zapakowane w szary papier, nie wiedząc o czym są. Po wypożyczeniu mieli oni napisać ich recenzje, za wykonanie zadania czekała na nich oczywiście słodka nagroda. Ponadto, na każdego czytelnika odwiedzającego bibliotekę w walentynki czekała złota myśl o miłości.

 

 

 


Gość w bibliotece

5 stycznia odwiedziła nas w pięknym stroju ludowym Pani Weronika Chrobak, nasz lokalny twórca literacki. Pani Weronika podzieliła się z nami swoją twórczością, którą stanowi przede wszystkim poezja, wspomnienia z dzieciństwa, opowieści o tradycjach i zwyczajach naszego regionu oraz mowie, która niestety w mniemaniu poetki coraz bardziej zanika. Spotkanie było bardzo udane, na koniec wszyscy żałowaliśmy, że czas tak szybko minął. Pani Weroniko, jeszcze raz ślicznie dziękujemy za przybycie.


„Moda na książkę”

Nowy Rok 2018 rozpoczęliśmy w naszej szkole od podsumowania projektu „Moda na książkę”. Zadaniem każdej klasy było przygotowanie projektów, które miały ukazać, że książka oraz czytanie jest modne. Utrudnieniem było założenie, że przy ich realizacji należało skorzystać z  książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  oraz co ważne, każdy projekt musiał być inny! Apel rozpoczęliśmy od prezentacji multimedialnej, która ukazywała zalety czytania (a było ich całkiem sporo!), następnie każda z klas prezentowała efekty swojej pracy. Klasa I wykonała zakładki do książek, klasa III A wykonała prace plastyczne do wierszy Danuty Wawiłow, natomiast klasa III B przeczytała wzorowo fragmenty książki „Rany Julek!”.  Klasa IV A pokazała nam pokaz mody z książką w roli głównej, natomiast klasa IV B przedstawiła trailer książki „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Klasa V oraz VI wykonała prezentacje „Lektury naszych rodziców” oraz „Życiorysy polskich poetów”. Na koniec klasa VII przedstawiła swój film pod tytułem „Bądź super gość – sięgnij po nowość”.


Dzień Promocji Talentów

19 grudnia odbył się w naszej szkole Dzień Promocji Talentów, w tym Czytelniczych i Pisarskich. Była to doskonała okazja do pochwalenia się swoim zdolnościami oraz zainteresowaniami, a także promocja czytelnictwa. Nasi uczniowie recytowali wiersze, opowiadali o swoich ulubionych książkach, tańczyli breakdance’a, śpiewali, grali na gitarze, dawali pokaz karate i akrobatyki. Na scenie pojawiły się również marżoretki oraz fascynaci malarstwa czy szkicowania. Dzień był pełen wrażeń, niespodzianek i zadziwiających odkryć. Nam zaś, nauczycielom, ukazał wielkie pokłady talentów tkwiących w naszych wspaniałych uczniach oraz to, jak wspaniałą mamy młodzież.


Escape library

12 grudnia klasa IV A oraz VI wyruszyły na zajęcia do Biblioteki Publicznej Filii nr 2 w Żorach. Nie były to zwykłe zajęcia, tylko niesamowita zabawa – escape library. Escape library to logiczna gra zespołowa na żywo. Członkowie zabawy zostają zamknięci w bibliotece i aby się z niej wydostać muszą rozwiązać szereg zagadek, łamigłówek, szyfrów i rebusów, które związane są oczywiście z literaturą. Uczestnicy mieli godzinę lekcyjną na to, by rozwikłać wszystkie zadania i zdobyć klucz otwierający drzwi wyjściowe biblioteki.  Zarówno klasie IV A jak i VI poszło znakomicie – wszyscy się wydostali. Serdeczne podziękowania dla Pani Jolanty Mentlik za pomoc oraz użyczenie lokalu biblioteki.


Dzień Pluszowego Misia

25 listopada obchodzony jest na całym świecie Dzień Pluszowego Misia. W tym roku jubilat obchodził swoje 115 urodziny. Z tej okazji szkolna biblioteka postanowiła zorganizować konkurs pod nazwą „Eko  – miś”. Zadaniem uczniów było stworzenie misia z odpadów. Trzeba przyznać, że przyniesione prace przerosły moje najśmielsze oczekiwania, były przepiękne, pomysłowe i z całą pewnością pracochłonne. A oto wyniki konkursu: I miejsce Klaudia Sałaczak, II miejsce Natalia Godziek, III miejsce Basia Barabasz i Patrycja Skowron. Zwycięzcom serdecznie gratuluję!!! Jednak to nie wszystkie atrakcje z okazji święta naszego misia. Odbyły się również lekcje biblioteczne u uczniów klas III, na których to mogli oni obejrzeć prezentację multimedialną o historii powstania pluszowego niedźwiadka, przypomnieć sobie bohaterów książkowych oraz filmowych, w których to głównym bohaterem jest nie kto inny jak miś. Po prezentacji wspólnie wykonywaliśmy misiowe prace plastyczne, a na sam już koniec razem odczytaliśmy fragmenty książki „Kubuś Puchatek”.


ROK SZKOLNY 2017/2018

Biblioteka szkolna wita uczniów w nowym roku szkolnym 2017/2018

Uleciały jak chmurki na niebie.

Dzieci plecaki wzięły

I biegną szkoło do ciebie

Z pytaniami:

-Czy tęskniłaś za nami?

-Czy brak ci było gwaru, hałasu?

– Czy na odpoczynek miałaś dużo czasu ?

I tak dzieci pytały,

I tak szkole marudziły,

Że szkoła odpowiadać nie miała już siły.

Szkoła cichutko drzwi uchyliła,

I dzieci do siebie zaprosiła.

(autor nieznany, wiersz cytowany za:
http://www.edukacja.edux.pl/p-2183-wiersze-na-rozpoczecie-roku-szkolnego.php)


Nowości w bibliotece…

W naszej szkole w nowym roku szkolnym wita Was biblioteka pełna nowych pomysłów, konkursów oraz interesujących, nowych książek. Dzięki projektowi Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dział literatury dziecięcej oraz dział książek dla młodzieży wzbogacił się aż o 363 pozycje, co znacznie uatrakcyjniło naszą ofertę. Książki te odnajdziecie na regale, który został zatytułowany jako Nowości. Mam nadzieję, że dzięki temu wzrośnie wśród uczniów zainteresowanie czytelnictwem, a część odkryje w sobie nowe czytelnicze pasje.  A jest w czym wybierać: cała saga „Wiedźmina”, „Harrego Pottera”, „Doliny Muminków”, serie „Zaopiekuj się mną”, „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, „Nela mała podróżniczka”, „Dziennik Cwaniaczka”, to tylko niektóre tytuły, do których lektury gorąco Was zachęcam. Jest mi również niezmiernie miło poinformować, że nasz księgozbiór wzbogacił się także o lektury szkolne. Pamiętajcie również o tym, że biblioteka to miejsce, w którym możecie się wyciszyć, porozmawiać o przeczytanych lekturach, wyszukać informacji potrzebnych do odrobienia zadania domowego, czy odpocząć od szkolnego zgiełku przy kolorowankach.

Skup się na tym, co najistotniejsze. Nie rozpraszaj się tym, co odwraca Twoją uwagę od celu. Czym wypełnisz swoje myśli, tym żyje Twoje wnętrze. Wielki talent rzadko istnieje bez wielkiej pracy. Diament to węgiel, który wziął się do roboty.”
   (Paweł Demirski)

Taką sentencją biblioteka szkolna chce zachęcić i życzyć Wszystkim Czytelnikom pomyślnego roku szkolnego 2017/2018.

SERDECZNIE ZAPRASZAM DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ!


Narodowe Czytanie 2017

W sobotę, 2. września na festynie dożynkowym dzielnicy Baranowice wspólnie z jego organizatorami wzięliśmy udział w akcji „Narodowe Czytanie 2017”, odczytując fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Kilka dni po tym wydarzeniu, 5. września, odbył się apel, podczas którego uczniowie klas IV _ VII czytali wybrane sceny dramatu. Wychowankowie klas młodszych z racji wieku, wysłuchali wstępu do utworu oraz krótkiego streszczenia dzieła. Na tej podstawie narysowali ilustracje, które przedstawiały bohaterów utworu Stanisława Wyspiańskiego.


Dlaczego warto czytać dzieciom książki?

Drodzy Rodzice!

Każdy z nas pragnie dla swojego dziecka dobrego dzieciństwa i szczęśliwej przyszłości. Ale czy wiemy, jak to osiągnąć? Jak sprawić, by dziecko wyrosło na człowieka zdrowego emocjonalnie, samodzielnego i mądrego, otwartego na ludzi, dobrze radzącego sobie we współczesnym świecie, umiejącego wykorzystać swoje predyspozycje i uzdolnienia? Wiele zależy od nas, rodziców.

Dzieciom przede wszystkim potrzebna jest nasza ciepła, cierpliwa obecność i przewodnictwo – rozmowy, współczucie i wsparcie, kształtowanie dobrych nawyków, ostrzeżenia, ćwiczenia w mówieniu i myśleniu, a także nasz własny przykład. To daje im wiarę w swoje siły, a także poczucie oparcia w rodzinie. 

Dlatego starajmy się spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu. Im więcej go dla dziecka wygospodarujemy, tym lepiej. Będzie mu łatwiej odnaleźć się i mądrze poruszać we współczesnym świecie pełnym hałaśliwych atrakcji, fałszywych wartości i prawdziwych zagrożeń: od palenia i picia alkoholu, po wczesny seks, narkotyki i działania aspołeczne.

Dzieciństwo nie polega na kolekcjonowaniu gadżetów, lecz dobrych chwil z rodziną, dobrych wzorców i wartości, takich jak miłość, szacunek, poczucie bezpieczeństwa, radość.

Można wiele zrobić, codziennie czytając dziecku. Od urodzenia, gdyż zanim zacznie ono mówić i czytać, powinno się dobrze osłuchać z językiem i budować jak największy zasób słów, które rozumie. Ważne jest czytanie chłopcom, gdyż ich umiejętności językowe rozwijają się wolniej. Czytanie dziecku rozbudza jego wyobraźnię, dostarcza mu emocji i radości, poszerza wiedzę o świecie, przynosi dobre wzorce zachowań. Dzięki głośnemu czytaniu nauka w szkole będzie dla niego łatwiejsza i przyjemniejsza.

Nie porzucajmy czytania, gdy dziecko potrafi już czytać samo. Rytuał głośnego czytania może trwać nawet wtedy, gdy jest już ono w gimnazjum. Codzienne czytanie to wspólnie spędzony czas, stałe wzmacnianie więzi i wzajemnego zaufania, a także doskonalenie najważniejszej społecznej kompetencji- sprawnego posługiwania się językiem. Język to klucz do dobrej komunikacji z ludźmi i do samodzielnego zdobywania wiedzy. Czytanie jest jak witamina i szczepionka. Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu.

Dlatego czytajmy dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie!

Fragment listu Pani Ireny Koźmińskiej – Prezesa Fundacji „ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom”


Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Już od 18 lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim święta jest hasło: “Książka nas łączy”. Do obchodów przyłączyła się również nasza biblioteka, podejmując działania promujące czytelnictwo. Z tej okazji ogłoszone zostały konkursy dla każdej grupy wiekowej oraz wystawy popularyzujące nowo zakupione książki.


 Wyniki konkursów

Oto wyniki ogłoszonych konkursów. 

Klasa I  Moja ulubiona postać bajkowa

I miejsce: Olimpia Langer
II miejsce: Julia Żur
III miejsce: Agata Muras i Klaudia Sałaczak

Klasa III – Laurka z życzeniami dla szkolnej biblioteki z okazji jej święta – urodzin

I miejsce: Tatiana Rusek
II miejsce: Patrycja Skowron
III miejsce: Karolina Maryńczak i Natalia Godziek

Klasa IV – Wiersz o szkolnej bibliotece

I miejsce: Amelia Maruszewska
II miejsce: Julia Gdak

Klasa VII – Hasło promujące szkolną bibliotekę

I miejsce: Zuzanna Muras

Gratulujemy wszystkim uczestnikom.


Zakup kolejnych książek

Jest mi niezmiernie miło poinformować, że dzięki sprzedaży makulatury, biblioteka szkolna zakupiła kolejne pozycje książkowe. Są wśród nich brakujące lektury: „Kajko i Kokosz szkoła latania”, „Dziady” oraz „Quo vadis”, a także długo wyczekiwany przez Was „Koszmarny Karolek”.

Zapraszam do czytania!    


Wznowiona prenumerata czasopisma „National Geographic. Odkrywca”

Biblioteka szkolna wznowiła prenumeratę wspaniałego miesięcznika National Geographic Odkrywca. To jedyny na rynku polsko-angielski magazyn popularnonaukowy dla dzieci klas 4-7 szkoły podstawowej, z całą pewnością dwujęzyczność to jego wyróżnik. Treści w języku angielskim dostosowane są poziomem trudności do umiejętności czytelników i przenikają się z tekstami w języku polskim, co ośmiela do jego czytania. Świat zwierząt, roślin, ekologia, archeologia i odkrycia geograficzne to tematy najczęściej poruszane na jego łamach.

 


Współpraca biblioteki szkolnej w roku szkolnym 2016 / 2017

  • Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach – wypożyczenia międzybiblioteczne i zwroty książek,

  • wychowawcy klas szkoły podstawowej – wymiana informacji na temat brakujących pozycji książkowych, wypożyczanie książek popularno-naukowych, słowników oraz lektur szkolnych,

  • Przedszkole nr 12 – grupa „Kotki” – czytanie bajek, rozwój zainteresowań czytelniczych,

  • księgarnie – zakup woluminów, szczególnie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.


Wydarzenia biblioteczne

  • konkursy: „By czytać się chciało – zrób zakładkę wspaniałą”, „Portret mojego ulubionego bohatera”, Szkolny konkurs poezji,

  • książkowa lista przebojów „Gorąco polecam”,

  • gazetki okolicznościowe,

  • wystawki nowości książkowych,

  • udział w akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” – zajęcia w Filii nr 2 MBP w Żorach – czytanie bajki przez p. K. Mentlika.


„Portret mojego ulubionego bohatera literackiego”

„Portret mojego ulubionego bohatera literackiego” to kolejny konkurs zorganizowany przez bibliotekę szkolną. Polegał on na przygotowaniu przez czytelników pracy plastycznej inspirowanej literaturą dziecięcą. Komisja konkursowa oceniała: zgodność pracy z tematem konkursu, oryginalność, wartość plastyczną i ogólny wyraz artystyczny. Ostatecznie, po długich dyskusjach, komisja wyróżniła prace Karoliny Maryńczak oraz Barbary Barabasz z klasy II b.


„By czytać się chciało- zrób zakładkę wspaniałą”

Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny dla uczniów na zakładkę do książki „By czytać się chciało – zrób zakładkę wspaniałą”, w którym zwyciężyła Justyna Szelka z klasy III a. Zadanie konkursowe służyło rozwijaniu sprawności manualnej i inwencji twórczej, a także uświadomiło konieczność szanowania książek.


Biblioteka zaprasza po feriach zimowych…

Przyjdź nie tylko po lektury.

Czekają nowe książki i konkursy


Coraz więcej książek…

W tym roku szkolnym biblioteka wzbogaciła się o 596 woluminów na kwotę 7.530,18 zł . Ilość ta pochodzi głównie z funduszy przeznaczonych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dotyczącego wspierania w latach 2016–2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Ponadto nasza biblioteka wzbogaciła się o dary, materiały szkoleniowe oraz pozycje książkowe zakupione z funduszu placówki.

Na stan biblioteki przyjęto także 797 podręczników oraz 942 ćwiczenia w ramach dotacji celowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Button_Widget”][/siteorigin_widget]